+420 604 816 528

Otázky a odpovědi

9 OTÁZEK K VÝMĚNĚ STŘECHY

Výměna střechy nemusí být nejjednodušší, ale nebojte se. Jsme tady kvůli tomu, aby to bolelo co nejméně. Pojďte si s námi projít proces výměny střechy od výběru Vaší nové krytiny až po nalezení nejvhodnějšího pokrývače.

Jaký je běžný postup u projektu výměny střechy?

Krok 1. Zkontrolujte střechu: Podívejte se na otázku č. 2, kde zjistíte, co potřebujete ke kontrole střechy.

Krok 2. Vyberte si novou střechu: Podívejte se na otázku č. 4, kde zjistíte, jaké faktory je třeba zvážit.

Krok 3. Proces tvoření rozpočtu: Rozpočet by měl na místě sestavit kvalifikovaný pokrývač.

Krok 4. Velký den: montáž. Když vyberete pokrývače, budete muset běžně čekat 4-6 týdnů, než začne s prací. Více o tomto tématu najdete na naší otázce č. 9.

Krok 5. Stálá údržba. Vaše střecha vyžaduje pravidelnou údržbu stejně jako každá jiná část vašeho domu. Jen tak bude vypadat dobře, bude mít dlouhou životnost a splní podmínky záruky. Další informace získáte po montáži od našich kvalifikovaných pokrývačů.

Jak najdu kvalifikovaného pokrývače, který ocení mou střechu?

Střechu zkontrolujte poměrně snadno i sami (viz otázka č. 2), ale pokud si nejste jisti, můžete kontaktovat některý z našich týmů, aby k Vám zajel na prohlídku. Zde naleznete nejbližšího pokrývače: Mapa pokrývačů.

Jaké jsou výhody a nevýhody různých střešních krytin?

Připravili jsme si pro Vás přehlednou tabulku, ve které naleznete materiál střešní krytiny a její výhody a nevýhody. Zobrazit tabulku. Eventuálně Vám nabízíme i snadno použitelný ilustrovaný seznam předostí GERARD.

Kolik to bude stát?

V případě, že chcete rychle vypočítat odhad přibližné ceny klikněte na náš Střešní kalkulátor

V opačném případě budete muset zvážit mnoho proměnných, které se promítají do nákladů na rekonstrukci (viz otázka č. 6 u podrobného odhadu), takže odhad ceny není možný bez prohlídky a zaměření střechy. Při výměně krytiny je důležité, abyste při ceně vzali v potaz dlouhodobé hledisko. Náklady lze rozdělit na počáteční náklady (materiál a montáž) a náklady v průběhu životního cyklu (např. údržba a životnost střechy). Úspory při počátečních nákladech Vám nemusí nutně přinést úsporu v dlouhodobém horizontu. Montáž střechy z levných materiálů nebo objednané u ne příliš renomovaných obchodníků může znamenat, že budete muset střechu vyměnit za pár let, zřejmě na vlastní náklady, protože třeba nebude splňovat předpisy a tehdejší pokrývači už nepodnikají nebo střecha nebyla pro daný účel vhodně zvolena.

Je tady i další důležitá otázka:

Mám vyměnit izolaci v stropním prostoru?

Montáž izolace je mnohem jednodušší a rychlejší, je-li střecha dole. Stropní izolace může mít největší vliv na udržení tepla doma.   Výměna izolace, když je střecha pryč, je snadnější a často levnější než její rekonstrukce skrz strop.  Vaši izolaci bude potřeba vyměnit, pokud je tenčí než 12 cm, je proděravělá, otrhaná nebo mokrá a jinak poškozená. Další informace naleznete v části izolace.

Jak vyberu správnou barvu střechy pro svůj dům?

Střecha představuje rozsáhlou část domu a výběr barvy tak pro majitele domu bývá zásadním rozhodnutím. Při rozhodování se skvěle hodí online střešní plánovač, který Vaši střechu dokáže vizualizovat. A máte štěstí, protože tady jeden máme! Klikněte laskavě na Plánovač střech GERARD.

Pokud si však chcete toto důležité rozhodnutí pořádně rozmyslet, máme pro vás několik nápadů, které vám při rozhodování o barvě střechy pomohou.

Barvy střechy

Při výběru barvy střechy můžete experimentovat s kontrastními barvami nebo naopak volit jemnější rozdíly. Jediné věci se raději vyhněte, a tou je přesná shoda. Vnější barevné schéma funguje právě díky rozdílům v použitých barvách. Pokud budete měnit i barvu domu, vyberte nejdřív barvu střechy. U fasády budete mít rozhodování jednodušší, protože je k dispozici více barev než u střech. Nezapomeňte, že střecha zajišťuje zhruba 30 % celkového vizuálního efektu vašeho domu, takže je výběr správné barvy důležitý! Správnou kombinaci vybírejte tak, že přiložíte vzorky barev střechy k nabarveným stěnám domu.

Podrobnosti

Budete se divit, jaký vyliv na vzhled mají detaily, jako jsou například okapové žlaby a svody. Většina stylistů se shodne na tom, že okapový systém a střechu je nejlepší barevně sladit, protože okapy a svody nepatří až na několik výjimek mezi designové prvky domu a je lepší, pokud nevystupují do popředí.

Teplo a sluneční světlo na střeše

Vaše střecha absorbuje teplo ze slunce a přenáší je do vašeho domu. Světlejší barvy odrážejí světlo lépe než tmavé barvy, takže když zvolíte o několik odstínů světlejší barvu při výběru střechy, můžete tím pomoci udržet dům chladnější. Nemusíte však vybírat bezhlavě a zvolit si bílou střechu. Nezapomeňte na izolaci, protože to je ta nejlepší ochrana proti horku i chladu.

Další tipy pro výběr barvy

Profil a sklon střechy stejně jako okolí, ve kterém stojí váš dům, mohou mít na celkový vzhled vašeho domova výrazný vliv.

Jakmile si vyberete barvu střechy, vyzkoušejte, jestli ladí se zbytkem domu pomocí jednoduchého triku – použijte stejnou barvu v menším množství až na třech různých místech v okolí domu (například na poštovní schránce, kůlně a garážových vratech nebo na předním plotě). Použitím barvy na jiných místech, zejména v přední části nemovitosti, získáte vyvážený barevný dojem.

Nespoléhejte na barevné odstíny v prospektu; je náročné přizpůsobit tisk skutečné barvě, takže si raději vyžádejte barevné vzorky.

Co potřebuji, abych zkontroloval, jestli má střecha funguje správně?

Jde o běžné situace, které mohou naznačovat problémy se střechou

 • Skvrny nebo změny barvy na střeše
 • Střecha vypadá nerovnoměrně
 • Odlupující se nebo drolící se nátěr
 • Na střeše roste mech nebo plíseň
 • Horizontální překrývání plechu
 • Chybějící, prasklé, zlomené, rozbité nebo jinak poškozené tašky
 • Nabírání vody a tvoření louží vody na rovných místech (zejména u garáží, štítů nebo okapů)
 • Uvolněné nebo chybějící hřebíky a šrouby
 • Koroze nebo poškození, zejména kolem spár a upevnění
 • Zvednuté nebo uvolněné lemy
 • Spadané větve a listy nebo jiné nečistoty, které vedou buď k růstu plísní a lišejníků nebo k poškrábání a poškození střechy
 • Uvolněné tašky nebo části střešní krytiny
Jaké faktory musím zvážit při výběru nové střechy?

Kromě jasných východisek, jakými jsou barva Vašeho domu, Váš vkus, online a offline inspirace apod. budete muset vzít v potaz fakt, že různé střešní materiály mávají různé výhody a nevýhody. Podívejte se na klady a zápory u otázky č. 5. Dále bude u podkladů pro plechové střechy hrát roli vliv na životní prostředí. Váš dům bude vyžadovat speciální řešení, pokud žijete na větrném místě, v blízkosti moře, na horách nebo v oblastech, kde jsou častá zemětřesení nebo krupobití. Jestli žijete v některé ze jmenovaných oblastí, podívejte se na seznam výhod GERARD pro extrémní počasí.

Co potřebuji vědět o rozpočtu?

Návrh rozpočtu musí být proveden na místě kvalifikovaným pokrývačem. Aby mohl stanovit co nejpřesnější rozpočet, musí být schopen posoudit stav stávající střechy, vyměřit novou střechu a prověřit přístup k nemovitosti a střeše. Kvalifikovaného pokrývače najdete nejrychleji s klikem na Najdi pokrývače v okolí. Pokud chcete rychle spočítat hrubý návrh rozpočtu Klikněte na Střešní kalkulátor.

Existuje mnoho proměnných, které mohou ovlivnit podrobný rozpočet a každá střecha je jedinečná. Proto budete potřebovat odborníka, který Vás navštíví přímo na místě, kde rozpočet sestaví správně. Nicméně jsme vyjmenovali běžné věci, které ovlivní konečný rozpočet.

 • Stávající poškození střechy.

Pokud vaší střechou již začalo zatékat, mohlo by to zvýšit náklady na rekonstrukci – vyměněny totiž možná budou muset být izolace nebo i vnitřní krov.

 • Velikost střechy.

Větší střechy jsou obvykle dražší; avšak cena za metr čtvereční může být u větší střechy nižší.

 • Výběr výrobku.

Profil, povrch a barva, které si zvolíte, mohou ovlivnit náklady, protože některé varianty jsou dražší než jiné.

 • Složitost designu.

Zpravidla platí, že čím více hran má vaše střecha, tím vyšší jsou náklady. Komíny, světlíky, úzké profily a převisy zvyšují náklady na střechu.

 • Umístění a přístup k němu.

Rozpočet mohou ovlivnit náklady na dopravu a vzdálenost nejbližšího dodavatele a neobvyklý nebo obtížný přístup může vyžadovat zvláštní vybavení.

 • Náklon střechy a prostor pro krokve.

Střechy s větším náklonem nebo většími krokvemi obvykle stojí více. U dvoupodlažních domů obložení a náklon určuje typ spárování potřebného v horním patře.

 • Změna typu střechy.

Výměna různých typů střech může znamenat montáž nového krovu nebo prvků, jako jsou latě nebo vaznice.

Jak mohu porovnat různé rozpočty, abych vybral ten nejlepší?

Když dostanete do rukou několik předběžných rozpočtů, může se Vám stát, že se náklady výrazně liší.  Nemusí být jednoduché najít příčinu rozdílných cen, takže jsme sestavili užitečný kontrolní seznam důležitých informací, které by měly být na Vašem rozpočtu. To vám usnadní srovnávání:

 • Uvedli profil (tvar střešní krytiny), požadovaný materiál a barvu?
 • Jde o rozpočet na dodávku a montáž nové střechy?
 • Zahrnuje rozpočet okapový systém a lemování (u všech průchodů, jako jsou komíny, světlíky nebo odvětrávací potrubí)?
 • Zahrnuje rozpočet všechny nýty / hřebíky / šrouby pro práci?
 • Zahrnuje rozpočet výztuž střechy ve správné kvalitě?
 • Zahrnuje rozpočet dodatečné lišty nebo vaznice, pokud měníte typ střechy?
 • Zahrnuje rozpočet demontáž a likvidaci stávající střešní krytiny?
 • Je stavební povolení, pokud jej potřebujete, zahrnuto ve Vašem rozpočtu, nebo si jej musíte zajistit sami?
 • Existuje záruka na materiál i na montáž/práci?
 • Zahrnuje Váš rozpočet ochranu okrajů střechy nebo lešení (v některých zemích je to zákonná povinnost)?
 • Budete potřebovat zedníky, aby z důvodu výměny spár odstranili opláštění?
 • Co je z rozpočtu vyškrtnuto?
 • Mají svoupráci pojištěnou?
 • Zahrnuje rozpočet DPH?

Chtěli byste rozpočet od pokrývače GERARD?

Najdi nejbližšího kvalifikovaného pokrývače GERARD na naší mapě poptej nabídku!

Jak dlouho obyčejně trvá výměna střechy?

To závisí na velikosti a složitosti střechy a na materiálu krytiny: pokrývačské práce na malé, jednoduché střeše mohou být dokončeny za dva dny; zatímco velký, komplexní projekt může trvat třeba týden. Když začnete, neměli byste práce přerušovat z žádného důvodu, jedině s výjimkou špatného počasí. Pokud se však objeví komplikace, může být lepší práce zastavit a vyjednat v rámci vaší smlouvy potřebné změny.

 1. Stavba lešení / zajištění hran
 2. Odstranění staré střechy
 3. Kontrola krovu kvůli poškozením
 4. Příprava povrchu střechy (okapová hrana, podklad) – případné umístění izolace (to vyjde často levněji při výměně střechy než později)
 5. Montáž nové konstrukce, jako jsou latě nebo vaznice
 6. Montáž nové střešní krytiny včetně dovozu materiálu, pokládání krytiny, hřebene, zakončování hran, přibíjení / nýtování a utěsňování izolační hmotou (v závislosti na výběru střešního výrobku)
 7. Dokončení, úklid a závěrečná kontrola

Podívejte se na nejnovější montážní videa!

ZJISTĚTE VÍCE O TECHNOLOGIÍCHJedinečná šupina Gerard

Jedinečná šupina Gerard

Šupiny sopečného kamene z krásného Nového Zélandu. Vaší střeše dodají přírodní neodolatelný estetický vzhled.Struktura materiálu

Struktura materiálu

Náš tajemný recept je ochranná vrstva z hliníku a zinku (55% hliníku, 43,4% zinku a 1,6% křemíku) překrývající..Gerárdův základní nátěr

Gerardův základní nátěr

Pokud něco na trhu nedosahuje dokonalosti, kterou potřebujeme, vyvineme si to sami.